هرمزگان

پناهگاه حیات وحش شیدور

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

پناهگاه حیات وحش شیدور

 

  • کلیات :

جزیره شیدور با مساحت 98 هکتار در 170 کیلومتری شهر بندرلنگه و در مجاورت جزیره لاوان واقع شده است. این جزیره یکی از جزایر غیرمسکونی خلیج فارس می باشد که به دلیل  داشتن شرایط زیستگاهی و امنیتی مناسب در فصول بهار و تابستان زیستگاه امنی برای انواع پرندگان مهاجر به ویژه پرستوهای دریایی بوده و به عنوان بهشت پرندگان نیز معروف است، همچنین این منطقه با مساحت 870 هکتار به عنوان تالاب بین المللی در فهرست کنوانسیون رامسرثبت شده است.

 

  • پرندگان جوجه آور جزیره:

 دراین جزیره چهارگونه پرستودریایی از خانواده Sternidae زادآوری دارند؛و هرساله در فصول بهار و تابستان هزاران پرستودریایی گونه سفید،پرستودریایی پشت تیره و پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و بزرگ از این خانواده به منظور تغذیه ازآب های غنی اطراف جزیره و جوجه آوری از سمت اقیانوس هند و احتمالاً شمال آفریقا به این پناهگاه بی نظیر مهاجرت می کنند. هر ساله،تخمگذاری پرستوهای دریایی گونه سفید و پشت تیره از اواخر اردیبهشت ماه به تعداد کم در جزیره آغاز شده و در اواخر خرداد ماه به اوج خود می رسد . علاوه بر پرستوهای دریایی تعداد ی اگرت ساحلی نیز در جزیره شیدور جوجه آوری دارند.

 

  • حلقه گذاری:

 به منظور بررسی وضعیت جوجه آوری وتخمین جمعیت زاد آور پرستوهای دریایی از سال 1351 بررسیهای جمعیتی در جزیره توسط كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و ازسال 1381 بررسی وضعیت جوجه آوری و حلقه گذاری پرستوهای دریایی در این جزیره توسط کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان انجام می گردد .

 حلقه گذاری علمی پرندگان یک روش تحقیقی است که براساس نشانه گذاری فردی بر روی پرندگان                  استوار شده است. هرگونه ثبت و یادداشت اطلاعات یک پرنده حلقه گذاری شده چه از طریق روش گرفتن و رها کردن مجدد(با استفاده از ابزار مخصوص) و یا کشف آن پس از مرگ،اطلاعات زیادی درباره زندگی آن پرنده خصوصاً مسیر جابجاییش به ما می دهد.

دنبال کردن مسیر سفرهای پرندگان حلقه گذاری شده به ما این امکان را می دهد تا مسیرهای مهاجرت و توقف گاه­های بین راهی آنها را شناسایی کنیم و به این ترتیب اطلاعات مهمی را برای طراحی سیسـتم های منسجم منــاطق حفاظت شده پرندگان فراهم کنیم.

اگر پرنده حلقه گذاری شده مجدداً توسط حلقه گذار دیگری گرفته شود،اندازه گیری های پی درپی امکان مطالعه ابعاد مختلف چرخه سالیانه زندگی از قبیل تغییرات جسمی قبل از مهاجرت یا توالی فصلی پرریزی را فراهم می کند.

 

  • جنس حلقه های مورد استفاده برای حلقه گذاری به گونه پرنده و نحوه زندگی آن بستگی دارد و از مواد پلاستیکی خاص تا آلیاژهای فلزی مختلف بوده و برای پرندگان آبزی و دریایی مانند پرستوهای دریایی از حلقه های فلزی ضد زنگ به منظور جلوگیری ازخوردگی حلقه بوسیله گل،ماسه و آب شور استفاده می شود.               حلقه گذاری بوسیله انبر مخصوص  و معمولاً روی جوجه ها انجام می شود.

 

 

 

 

 

 

  • پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و بزرگ :

           مکان تخم گذاری بر روی تپه ها ی فاقد پوشش گیاهی، در آشیانه هایی که با فضله خود ساخته و کاملاً مرزبندی شده اند و درلابه لای آشیانه های یکدیگر، به گونه ای که محل تخم گذاری این دوگونه قابل تفکیـک  نبوده، قراردارد. در هر آشیانه یک تخم و به ندرت دو تخم دیده می شود.

 

  • پرستو دریایی گونه سفید:

               مکان  تخم گذاری در اراضی پست وتپه ماهورهای حاشیه ای جزیره ، جایی که پوشش گیاهی بسیار تنک یا فاقد پوشش گیاهی بوده ، واقع شده است. لانه های آنها اغلب با استفاده از شاخه های بسیار ظریف وخشک پوشش گیاهی جزیره و به ندرت با استفاده از صدف ساخته شده است. اغلب آشیانه ها تک تخمی ودو تخمی بوده، ولی به تعداد اندک آشیانه های دارای سه یا چهارتخم نیز دیده می شود.

 

 

  • پرستو دریایی پشت تیره:

        مکان تخم گذاری این گونه، زیرپوشش گیاهی نسبتاً متراکم و انبوه که مساحت عمده جزیره را در بر می گیرد واقع می باشد. لانه های آنها در سایه حاصل از بوته ها و درگودال هایی به عمق حداکثر4 سانتی متر بر روی بستر نرم خاک و بدون استفاده از مصالح ساخته می شود. آشیانه ها تک تخمی و در موارد بسیار نادر دو تخمی می باشد.

 

  • تعداد پرندگان حلقه گذاری شده:

مجموع پرندگان حلقه گذاری شده از سال1356 تا 1361 : 1621 قطعه

مجموع پرندگان حلقه گذاری شده از سال1381 تا 1389 : 1428 قطعه

 

  • با توجه به برآورد صورت گرفته حداقل جمعیت زاد آور پرستوهای دریایی در یک دوره در جزیره شیدور به شرح زیر است:

پرستو دریایی گونه سفید حدود 3500 جفت

پرستو دریایی پشت تیره حدود 10250 جفت

پرستو دریایی کاکلی بزرگ حدود 160 جفت

پرستو دریایی کاکلی کوچک حدود 1173 جفت

 

 

اخرین اهنگ ها

تصویر برداریعکاسی             

تدوین و ساخت کلیپ


صدابرداری و دیجی


چاپ


کلیه حق و حقوق این وب سایت متعلق به شرکت باران سیستم هرمز می باشد.